x
earth

Dostosuj swoje wrażenia

Close
Change Language: polski Region: Americas

Konwergencja IP: technologia dla inteligentnych budynków

high tech buildings in the city with colorful abstract lighting

Inteligentny budynek to taki, który ma możliwość wymiany informacji między wieloma systemami i wykorzystania ich do monitorowania, automatyzacji i optymalizacji różnych procesów – od ogrzewania i wentylacji, po klimatyzację, oświetlenie i bezpieczeństwo.

Idea inteligentnego budynku nie jest nowa, ale ograniczenia wynikające z technologii sprawiały, że systemy były zazwyczaj obsługiwane osobno.. Utrudniło to, jeśli nie uniemożliwiło, całościowego spojrzenia lub proaktywnej reakcji. Konwergencja IP to odkrycie, które zmieniło wszystko.

Konwergencja IP daje możliwość wykonywania wielu funkcji, które wcześniej wymagały własnych platform. Głos, dane, wideo i telewizja mogą być przenoszone w tej samej sieci. Zasoby mogą być współdzielone między aplikacjami, zapewniając wysoki poziom standaryzacji, dostępności, niezawodności i zwiększonego bezpieczeństwa.

Urządzenia i sieci IP mówią tym samym językiem. Oznacza to brak translacji między czujnikami, urządzeniami, serwerami, systemami operacyjnymi, okablowaniem. Urządzenia i systemy współpracujące z Ethernetem IP są niedrogie i można je łatwo dodawać lub usuwać z sieci. Nagle łączność w inteligentnych budynkach staje się nie tylko możliwa, ale także dostępna.

Power over Ethernet (PoE) jest podstawowym przykładem konwergencji IP. Oprócz danych i informacji głosowych możemy również dostarczać energię. Oznacza to, że do obsługi urządzeń końcowych potrzebny jest tylko jeden kabel.

Projektowanie infrastruktury kablowej dla inteligentnych budynków

Jednak, podczas gdy łączność i technologia robią postępy, infrastruktura w naszych budynkach pozostaje w tyle. Próba podłączenia systemu inteligentnego budynku do konwencjonalnej architektury okablowania będzie złożona i zniweczy wiele zalet systemu, takich jak jego elastyczność i łatwość modernizacji. PoE to rozwój, który zmienia zasady gry i wymaga gruntownego przemyślenia sposobu projektowania systemów okablowania.

Okablowanie strefowe jest odpowiedzią na ten problem. Jest to modułowa architektura okablowania zaprojektowana z myślą o elastyczności. W systemach okablowania strefowego niezmienne pozostaje tylko okablowanie od paneli krosowych w szafach dystrybucyjnych do obudów strefowych. Urządzenia końcowe są podłączane lokalnie okablowaniem do obudów strefowych, dzięki czemu można łatwo wprowadzać zmiany i rozbudowy modyfikując tylko okablowanie w strefie a nie całe łącze. Dzięki temu zmiany w sieci można wprowadzać szybko i przy minimalnych kosztach.

Planowanie architektury okablowania strefowego

Aby być naprawdę gotowym na przyszłość, systemy okablowania strefowego muszą być starannie zaplanowane. Specjaliści od okablowania muszą wziąć pod uwagę przeznaczenie przestrzeni oraz liczbę stacji roboczych i urządzeń, ale także sposoby, w jakie wykorzystanie przestrzeni może się zmieniać wraz ze wzrostem lub spadkiem obłożenia lub zmianą schematów pracy. Normy ISO/IEC i ANSI/TIA podają wiele przydatnych definicji i specyfikacji. Wizje lokalne są również nieocenione w przypadku takich rzeczy, jak łączność bezprzewodowa i oświetlenie. Chociaż nie można dokładnie przewidzieć, co stanie się w przyszłości, odpowiednio zaimplementowana architektura okablowania strefowego zapewni elastyczność i zdolność dostosowania się do szeregu możliwych przyszłości.

Naucz się okablowania strukturalnego

Molex Connected Expertise Solutions oferuje wiodące w branży bezpłatne kursy szkoleniowe z zakresu okablowania strukturalnego. Moduły szkoleń są dostosowane do instalatorów, konsultantów i użytkowników końcowych. Regularnie publikujemy również dokumenty techniczne na takie tematy, jak wdrażanie PoE i standardy okablowania strukturalnego. 

Aby uzyskać dostęp do naszych szkoleń i materiałów technicznych, złóż wniosek o dostęp do naszego portalu wsparcia klienta.