x
earth

Dostosuj swoje wrażenia

Close
Change Language: polski Region: Americas

Co to jest HD Base-T i kiedy go używać?

Video wall of TV screens using HD-Base-T

Jest to światowy standard łączności, który umożliwia jednoczesne przesyłanie wielu sygnałów i zasilania poprzez jeden kabel. Kamieniem węgielnym technologii HDBaseT jest 5Play ™, zestaw funkcji, który łączy nieskompresowane cyfrowe wideo Full HD, audio, 100BaseT Ethernet, zasilanie przez kabel i różne sygnały sterujące za pośrednictwem jednego kabla LAN.

HD Base-T ma na celu rozwiązanie problemu plątaniny kabli poprzez zmniejszenie liczby połączeń do jednego kabla typu skrętka. Skutecznie przesyła również sygnały na znacznie większe odległości niż kable HDMI lub DVI – do 100 m (328 stóp).

Spełnianie nowoczesnych wymagań audiowizualnych

Duże ekrany są coraz częściej używane w salach lekcyjnych, szpitalach, hotelach i innych przedsiębiorstwach. Aby uzyskać wyrazistość obrazu o dużych rozmiarach, wymagane jest wideo UHD z rozdzielczością 4K. Wraz ze wzrostem rozdzielczości potrzeba coraz większej przepustowości i wzrostu prędkości transmisji.

Kable HDMI i DVI są powszechne do transmisji danych w wysokiej rozdzielczości, ale ich użycie jest ograniczone do krótkich odległości. Są ciężkie i trudne w instalacji (np. przeciąganie przez rury), a tłumienie ogranicza ich użycie do odległości mniejszych niż 10 m. Ponadto wysokiej jakości kable mogą być bardzo drogie.

Innym rozwiązaniem są wstępnie zakończone kable wielożyłowe i wieloformatowe, ale są one sztywne i trudne do ciągnięcia. Zwykle produkowane na zamówienie, są drogie, a czas realizacji może być długi.

Jednak HD Base-T nie zastępuje HDMI ani DVI. HD Base-T jest idealny do dużych odległości, a HDMI jest idealny do transmisji sygnału na niewielkie odległości.

HD Base-T i inne sygnały

HD Base-T to bardzo wszechstronny standard. Obsługuje wszystkie kluczowe funkcje i zalety standardu USB 2.0 i umożliwia przesyłanie wielu sygnałów sterujących, w tym RS 232, podczerwieni (IR) i Customer Electronic Controls (CEC). Obsługuje formaty wideo TV i PC, w tym wideo ulepszone, wysokiej rozdzielczości, ultra-HD (4K) i 3D.

HD Base-T różni się od Ethernetu, ale te dwie technologie mogą być konwergentne na tych samych mediach, a większość klas HD Base-T obsługuje Ethernet.

Klasy HD Base-T

Wybór odpowiedniego kabla HD Base-T jest kwestią określenia wymagań sieciowych. Istnieje 5 klas, które różnią się pod względem funkcji, takich jak odległość transmisji, rozdzielczość i koszt.

Klasa  Medium Max. rozdzielczość Max. długość Dodatkowe informacje
A Miedź 1080p
4K
100m
70m
Tylko połączenia punkt-punkt
B Miedź 1080p
4K
70m
35m
Tylko połączenia punkt-punkt
Nie obsługuje Ethernetu
C Miedź 1080p
4K
100m
100m
Obsługuje technologię multipoint-to multipoint (MTM), światłowody i zwiększoną wydajność dla filmów UHD 4K
D Miedź 1080p 30m
E Światłowód 4K
4K
Single mode: 10s of km
Multi mode: 800m

Wymagania dla okablowania HD Base-T

Sygnały audio-video HD Base-T są nieco bardziej czułe niż standardowe sygnały danych przesyłane przez 10G Base-T. Sygnały są silniejsze i bardziej złożone, więc ryzyko przesłuchów obcych jest większe.

HD Base-T został zaprojektowany do pracy z systemami okablowania strukturalnego zgodnymi z ANSI / TIA.

Pomimo tego, że wystarczy użyć okablowania Cat 5e, Molex Connected Enterprise Solutions zaleca rozwiązanie kategorii 6A do obsługi HD Base-T. Cat 6A obsługuje aplikacje 10G Base-T, PoE i UPoE, obsługuje większe odległości i ma lepszą odporność na przesłuchy przy wyższych częstotliwościach. Cat 6A to przyszłościowe i ekonomiczne rozwiązanie do instalacji HD Base-T.

Podsumowanie

HD Base-T to solidny, elastyczny protokół ze sprawdzoną technologią. Prawdziwe rozwiązanie Plug & Play, jest łatwiejsze w instalacji niż inne typy kabli i jest kompatybilne zarówno z kablami miedzianymi, jak i światłowodowymi. Dzięki możliwości obsługi 5PlayTM, Ethernetu i najnowszej technologii AV, jest to idealne rozwiązanie dla wielu aplikacji o dużej przepustowości.

Powiązane linki internetowe

Rozwiązania miedziane Cat6A

Więcej biuletynów technicznych w Portalu Obsługi Klienta (wymagana rejestracja)