x
earth

Dostosuj swoje wrażenia

Close
Change Language: polski Region: Americas

5 trików pozwalających ograniczyć penetrację wody w kablach

this is a featured caption

Wszyscy widzimy zmiany zachodzące w naszym klimacie, ale czy myślimy o tym jaki ma to wpływ na nasze systemy IT? Rzadko zdarzają się zimy, w których dział wsparcia technicznego Molex nie otrzymuje telefonu z zapytaniem o wpływ wody na najbardziej wrażliwą część systemu czyli na infrastrukturę okablowania strukturalnego.

Wpływ na właściwości elektryczne
Wnikanie wody w kable komunikacyjne systemu może mieć poważne konsekwencje na jego zdolność do przesyłania danych z aplikacji wymagających wysokiej przepustowości sygnału. Gdy kabel nasiąka, jego właściwości dielektryczne ulegają zmianie, co zmienia jego impedancję i związane z tym parametry tłumienia czy strat odbiciowych.

Konstrukcja kabla
Typowym niezrozumieniem tematu jest przyjmowanie, że materiał PVC używany w pokryciu kabla jest wodoodporny. Otóż nie jest on wodoodporny, ale ma właściwości higroskopijne (zjawisko przyciągania i trzymania wody). Ten sam problem istnieje w temacie kabli z pokryciem LSZH.

Konstrukcja kabla do zastosowań na zewnątrz czyni go wodoodpornym dzięki wykorzystaniu w jego budowie specjalnych barier z taśm oraz żelu wypełniającego. Są to elementy kosztowne i mogą zmniejszać parametry elektryczne kabla. Warto również zauważyć, że wiele z żeli mających zapewnić wodoodporność bazuje na pochodnych ropy naftowej co sprawia, że nie mogą być one stosowane wewnątrz budynków, gdyż zwiększają ryzyko pożaru.

Zwiększenie narażenia
Jeszcze większe zagrożenie niż wnikanie wody przez osłonę kabla stanowi odsłonięty, otwarty koniec kabla. Mocno skręcona w kablu para przewodów zwiększa efekt naczyń włosowatych powodując penetrację wody daleko w głąb kabla niszcząc jego charakterystykę elektryczną.

Zapobieganie jest lepsze niż leczenie
Zapobieganie zamoknięcia kabli jest zdecydowanie najlepsze. Najlepiej jeśli firmy zlokalizowane w obszarach zwiększonego ryzyka już na etapie projektowania sieci przemyślą jak uniknąć ryzyka związanego z zalaniem wodą. Nawet dla już istniejących instalacji kablowych istnieją środki jakie można podjąć.

  1. Zawiesić kable w pustych przestrzeniach sufitu.
  2. Należy rozważyć różne opcje zabezpieczeń: koryta siatkowe dają lepsze odprowadzanie wody w przypadku zamoczenia kabli, ale za to zamknięte zabezpieczenia zapewniają lepszą ochronę przed niewielką ilością wody.
  3. Wydaje się to oczywiste, ale należy utrzymywać działania wymagające użycia wody z dala od dużych nagromadzeń kabli. Nie należy instalować rur z wodą przy instalacjach kablowych, instalacjach kuchennych czy toaletach. Trzeba unikać umiejscowienia serwerowni w piwnicach – szczególnie jeśli gdzieś w pobliżu jest rzeka!
  4. Jeśli segregacja nie jest możliwa wówczas należy montować szafy i panele od góry, a jeśli obszar jest mniej narażony wówczas należy rozpatrzeć budowę ścian mających na celu zatrzymania wody powodziowej.
  5. W przypadku podłączania na zewnątrz należy stosować kable przeznaczone do tego celu tj. kable zewnętrzne z elementami wodoodpornymi takimi jak taśmy barierowe czy wypełniacze żelowe.

Wniosek
Kable, do których woda wniknęła przez odsłonięty, otwarty koniec muszą być natychmiast wymienione. Kable, w które woda silnie wniknęła przez osłonę, mogą również wymagać wymiany. Upewnij się również, że sieć została dokładnie sprawdzona i przetestowana przez producenta czy zaufanego instalatora.